Koiralla alkaa olla jo ikää, 11 vuotta ja kuumuus tekee tehtävänsä. On erityisen tärkeää huolehtia siitä ettei se läkähdy. Pienet kävelylenkit kuuman aikaan ovat ok mutta on muistettava levätä varjossa, istuttava välillä ja mentävä koiran vauhdin mukaan. Tänä kesänä olen myöntänyt että koirasta ei ole mulle enää lenkkikaveriksi. Nykyään lenkit ovat enemmän haistelua, köpöttelyä ja katselua. Lomalla meillä oli trimmaus joten kevyempi turkki ja paljaaksi ajeltu mahan alus toivat viilennystä seniorin päiviin.
Kissa lähti ikuiselle hiirimetsälle ruhtinaallisen 18 vuoden iässä. Alkoi olla jo vaivaa, hampaat olisi pitänyt puhdistaa/poistaa ja alkoi olla erikoista käyttäytymistä mikä vaikutti minun sekä koiran yöuniin. Vanhaa kissaa en enää rääkkää tutkimuksilla ja liekkö selviäisi hengissä nukutuksesta, joten vastuullinen lemmikinomistaja osaa tehdä ratkaisun hyvissä ajoin. Kissaa mulle ei enää tule vaikka kyllä niitä silittää kyläpaikoissa. Pipsalla oli melanooma silmässä sekä munuaiset pettäneet, oli aika päästää juoksemaan kavereiden luokse. Surullinen päivähän se oli ja etenkin koiraa mietin paljon, masentuuko se, miten se reagoi.
Annoin koiralle extrapaljon huomiota. Tehtiin kaikki mahdollinen yhdessä. Kissan lopetustilanne meni todella hyvin mukavan lääkärin ansiosta, mutta ehkä viikon kuluttua rupesin syyttämään itseäni. Toiminko oikein siinä tilanteessa, pyörittelin asiaa mielessäni, olisiko pitänyt tehdä toisin, miten koira, onko sen nyt hyvä olla, teenkö tarpeeksi, onko sen huono olla yksin kotona ja olenko huono ihminen? En meinannut saada iltaisin unta kun pyöritin vaan mielessäni tätä kehää. Näen kissasta edelleen unia jossa se on niin ihana kuin olikin. Vaikka loppuaika Pipsalla meni vähän miten meni, se oli kuitenkin paras kissa mitä mulla ikinä on ollut.
Lomalla ei mitään sen kummempia reissuja tullut tehtyä. Ei ollut yksinkertaisesti varaa koska autoon meni pitkälti yli 4-numeroinen summa. Mä olisin varmaan rikas jos en omistaisi autoa. Koiran kanssa vaan uusiin paikkoihin tutustumista automatkan päässä. Perheenjäsenten kanssa käytiin Lintulan luostarissa joka on inhimillisen ajomatkan päässä. Jännä paikka ja laittoi ajattelemaan minkä maallisen yltäkylläisyyden keskellä minäkin elän. Varmaan yli puolet omistamistani tavaroista on turhaa, en tarvitse oikeasti mitään mitä ostan huvikseen lohduttaakseni itseäni. Jos matkailette tuolla päin niin Valamo ja Lintula kantsii tsekata.
Kuopiossa kävin tapaamassa ystävääni, aina loman kohokohta! Käytiin Matkuksessa pyörimässä ja Ikeassa ostoksilla. Halusimme Kiinalaiseen ravintolaan buffetiin, kävelimme keskustan Canton Hiniin joka olikin lopetettu, ja tilalla oli MAIDO. Käytiin tsekkaamassa millainen tarjonta siellä oli ja aivan loistava kyllä! Suosittelen! Täällä Iisalmessa on toki myös Kiinalainen, ei nyt tosin tämän tasoinen ja se on kesällä aina kuukauden suljettuna.
Loppuaika meni vähän kotona möllöttäessä. Yksinäisyyttähän sitä tuntee ja 3 viikkoa on tosi pitkä aika olla yksin lomalla. Onneksi työkaverit viihdyttivät viesteillä töistä joka päivä. En jaksaisi olla pidempään lomalla eikä todellakaan olisi varaakaan. Silloin kun oli parisuhteessa niin näki ja koki enemmän. Yksin tämä on vaan telkkarin katsomista kotona. Onneksi on perhe lähellä niin siellä tuli käytyä ja kavereita tavattua ketkä vapaalla samaan aikaan :) ensi vuonna pidän loman 2 x 2 vko pätkissä.
Millainen kesäloma sulla on ollut, vai vieläkö on edessä?




Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Kiitos kommentista <3