Mulla aina obsessoituu tiettyyn merkkiin tai meikkityyliin. Nyt halusin kimallusta, Natasha Denonaa ja minulle sopivia värejä. Oli siis aika vaihtaa uudet käyttismeikit alkuvuodelle. On muuten hauska lukea läpi noita vanhoja meikkilaatikko -postauksia ja katsella mitä milloinkin haluaa käyttää. Meikkaan joka päivä Full Glam -meikin joten kyllä näitä käyttää ja parissa kuukaudessa ehtii jopa kyllästyä ;) siksi on aina kiva shoppailla omassa kaupassa!
Joskus hävettää kun käy vieraita ja kaikki nämä käyttismeikit on keittiön tasolla. Moni saattaa katsoa että on tuolla meikkejä, ja nämä tosiaan on vain käyttikset ;)
Primerina käytän nyt pääosin Laura Gellerin Hydrate primeria, oikein mainio kuivalle iholle. Grippaavat essence ja Catrice hengaavat mukana, käytän jos käytän. Meikkivoiteina edelleen vanhat tutut Catricelta, siis olenpas nyt hämmästyttävän hyvin jumittunut noihin! Uutena mukaan Smashboxin Studio Skin Full Coverage, muistan että tässä oli jotain mistä en tykkää. Oliko liian tymäkkää talvi-iholle, testataan koska sävy on tosi vaalea.
Peiteaineet ABH ja Catrice. Neutraloijana Make Up Storen Cover All Mix ( huippu ) ja Maybellinen Anti-Age joka on ruennut tuntumaan liian vaalealta, jättääkö vähän harmaan lopputuloksen? Haluaisin käyttää sen pois että voin vaihtaa uuteen. Puuterit tutut OPV Beauty irtopuuteri, Estee Lauder meikkipuuteri, silmien alle Laura Mercier tai essence pinkki puuteri Harley Quinn kokoelmasta. Kysykää näistä sävyistä tai tuotteista enemmän jos joku mietityttää, en joka kerta jaksa kirjoittaa koko nimiä ja sävyä kun ne löytyy aiemmista postauksista ja jokainen näkee kuvista :))
Contour L.A.Girl Just Because, bronzer Iconic London. Light Bronze joka on hyvä vaalea mattabronzer. En käyttänyt montaakaan kertaa Natasha Denonan voidemaista poskipunaa joten siksi vielä tuo poskipuna/highlight duo mukaan. Poskipunat löytyvät myös BeautyActin Iconic -paletista. Korostuksiin Jeffree Starin Platinum Ice -paletti sekä MAC Perfect Topping Mineralize Skinfinish.
Primer silmämeikkiin joka päivä; Wet`n` Wild vanha Photo Focus + MAC Paint Pot Painterly. Kulmat Make Up Storen kulmapaletilla, ripsiin MAC Extended Play ja rajaukset essence tai Lorac musta kynä, tai Morphe Make It Bog nestemäinen liner.
Sitten lemppariosuus :) sormet syyhyää! Natasha Denona paletit Jubilee ja Ayana. Isoista Glam ja I Need A Nude. Viseartin Neutral Matte palettia en ole käyttänyt aikoihin joten otin sen esiin. Urban Decaylta Ultra Violet ja Stoned.
Jeffreeltä Scorpio, Androgyny ja Beauty Killer. Huomasin muuten näitä käytellessä että näissä Jeffreen ensimmäisissä paleteissa alkaa pigmentti jo vähän hiipua. Mutta ehkä se on vaan käytettävyyden puolesta hyvä juttu, mutta jossain vaiheessa nämä joutaa eläkkeelle. Nämä on sairaan pigmenttisiä, siihen katsoen että nämä on hankittu 2017. Osa napeista näyttää pinnaltaan siltä että onko niihin koskettu, mutta on niitä käytetty :)
Sekä Jawbreaker, Blood Sugar ja Blood Lust.
Huulimeikeissä nudea...ABH kiillot Deep Taupe ja Guava. Lorac Supermodel , Jeffreen nestemäiset Gemini ja Jeffree`s Nude. Fenty Beauty Fussy Heat, essence Lion Sleeps Tonight, MAC Creme D`Nude ja Make Up Store Mocha Sorber. Rajauskynät ABH Deep Taupe, MAC Stone ja Subculture, essencet Soft Beige ja Cushion Talk. Meikki viimeistellään ToyFactoryn kosteuttavalla Superset suihkeella tai mattameikki Maybellinen Lasting Fixillä.
Siinäpä ne, alkuvuoden meikit. Tuttuja tai kiinnostavia mukana?
Kivan värikkäitä paletteja siulla mukana! Pisti heti silmään, että kevät jo mielessä, kun alkaa värejä putkahdella :D
VastaaPoistaAi että, tuo UD Stoned! Itselläkin se oli, mutta pistin sitten eteenpäin.
Taitaa olla kevät jo mielessä ;) mä varmaan kans luovun tuosta, nyt kun olen pari kertaa käyttänyt pitkästä aikaa. Nätti mutta ei vaan enää...
PoistaAina vain huokailen ihastuksesta sun Jeffree-palettikokoelmalle :D en osaisi edes käyttää suurinta osaa sävyistä mutta tuo Blood Lust on niin kaunis ihan vain koristeenakin!
VastaaPoistaJeffreen paletit on vaan best ;) en minäkään kaikkia värejä niistä käytä mutta niitä mistä tykkään, ja onhan nuo muutenkin hienoja <3
PoistaOnpa hieno nuderivistö huulimeikeissä :) Tuosta muistin, että mullahan kanssa tuo ND Jubilee. Sehän voisi olla kiva näin kevättä kohti mentäessä. Nätti tuo BeautyActin poskipunapaletti <3
VastaaPoistaNudeja tulee käytettyä eniten...tai sitten kirkasta punaista. Jotenkin välimuotoja mulla ei ole, tosi vaikea löytää itselle sopivia sävyjä jotka on viileitä, ja jotka ei korosta keltaisia hampaita...Jubilee on kiva keväällä, tosin taidan luopua tuosta kun teen kokoajan tätä karsintaa...
PoistaSinulla on upea luomivärikokoelma. Jos haluat, tekisitkö postauksen, jossa käytät niitä koskemattomia tai harvoin käytettyjä sävyjä. Ihailen kykyäsi yhdistellä eri sävyjä keskenään. Nimimerkillä voisin käyttää vain yhtä sävyä luomella. :D
VastaaPoistaNuo Macin moniväriset korostustuotteet (kuten Lightscapade) ovat kyllä hienoja. Eikö niitä ollut jossain vaiheessa useitakin?
Käytätkö kerralla yhtä poskipunaa vai useampaa? Tänään innostuin laittamaan kahta, toki hillitysti. ;)
t. TQ
Kiitos :) aika kova haaste, otan vastaan! Kiitos ideasta, ne on välillä vähän vähissä ;) On ollut useita ja mullakin on noita useampia. Lightscapade on sellainen joka meikkiin sopiva sävy :) mulla se poskipuna on juttu josta tykkään vähiten joten käytän vaan tylsästi aina yhtä sävyä. Mutta highlighteria voin sekoittaa, esim tuosta Jeffreestä käytän useampaa sävyä kerralla. Mulla on iholla couperosaa niin sen takia esim tuo Natasha Denonan voidemainen vähän jää, kun tuntuu kummalta laittaa punaista poskille kun sen punoituksen haluaisi pois! Jotkut käyttää kahtakin poskipuna sävyä ja laittaa ne liukuvärinä kasvoille. Itse en sitä osaa, yksi sävy vaan aina mutta saatan joskus dipata kahta esim tuosta BeautyActin paletista mutta laitan ne samaan kohtaan, en siis toista poskille ja toista ohimoille. Liian extremea mulle ;)
PoistaKiva, kun innostuit postausideasta. :)
VastaaPoistaVarmasti nättiä, jos osaa laittaa poskipunaa liukuvärinä.
Higligterit ovat myös kivoja. Tekisitkö kokoelmastasi postauksen? Lisää ideoita. :D Minulla vähiten käytössä varjostustuotteet, kun hankalia käyttää ja vaatisi kokeneemman vinkkejä käyttöön.
t. TQ
Ehdottomasti, taidan tehdä tänään ensimmäisen meikin postaukseen ;) siis olishan se tosi nättiä, en vaan itse osaa ja laitan poskipunan kuitenkin aika pienelle alueelle :)
PoistaKatsotaan jos jaksan :) mulla on meikit melko ahtaasti ja ärsyttävästi tungettu vaatehuoneen perälle niin en mielelläni ota niitä esille. Laiskuus ja saamattomuus...Minä rakastan contouria! Koska on pyöreä naama...mutta minä imaisen posket sisälle, siihen tulee se kuoppa ja pistää hennosti siihen varjostusväriä. Tosi helppoa :) sitten vaan vähän kasvojen ympärille kevyellä kädellä. Kurkkaa vaikka vielä päivänvalossa miltä näyttää. Mulla on contouriin tositosi luottosävyt joista tiedän ettei ne erotu päivänvalossa, jos sävy mietityttää niin kysäise vaikka multa :)