Moikka ja kivaa sunnuntaita!

MAC Connect In Colour palettisarja tarjoaa pienempiä sekä isompia luomiväripaletteja, joissa on toisiinsa sointuvia sävyperheitä. Mä olen tykännyt näistä MACin valmispaleteista koska näissä on hyvin mietityt sävyt. Toinen joka näistä kiinnostaa ja varmasti mulle sopiikin, on Rose Lens. Mutta päädyin hankkimaan Encrypted Kryptoniten josta olen haaveillut pitkään. Eikö olekin nätti ulkoasu?

Encrypted Kryptonite on houkutellut jo pidemmän aikaa ja erään teistä kanssa siitä on sananen vaihdettu. Nyt tämä oli alennuksessa enkä vaan kyennyt vastustamaan :) Upea kokonaisuus viileitä sävyjä smokymeikkiin! Kivasti tummaa ja vaaleaa, ja oikeasti kaikki melko kylmiä sävyjä. Pari lämmintä sinne on pitänyt tunkea mukaan. Harmoninen ja ajaton kokonaisuus joka varmasti miellyttää pitkään.

Valitettavasti nämä mun kuvat ei näytä palettia ihan oikealla tavalla. Sininen näyttää liian siniseltä, on oikeasti harmaampi. Ylipäätään googleta swatchit ja kuvat, katso tubesta videoita äläkä tee ostopäätöstä tämän postauksen perusteella :) paletti on hienompi luonnossa ja käytössä kuin minun kuvissani :) Itsekin yllätyin swatchatessa että ai, nää värit olikin tälläiset?? Että olikohan tämä hutiostos? esim tuo Satin Taupe näytti swatchissa punaiselta ja olin että nouuu, onko tämä pilattu! Jos tämä olisi sen vanhan oikean Satin Taupen kanssa rinnakkain, en uskoisi samaksi. Nämä ei swatchissa näytä oikeasti miltään mutta käytössä sitten ihastuttivat!

Clean History - Vaalea lämmin satiininen beige
Satin Taupe - Lämmin punaruskea shimmer
Power Mode - Vaalea matta taupe
Showstopper - Tumma munakoiso matta taupe
On The Cloud - Harmaanmusta shimmer
Hi-Tea - Hyvin vaalea vaaleanpunainen matta
Tämä meikki oli paletin testaus ensi kertaa. Varmasti moni teistä muistaa vanhan oikean kylmän taupen Satin Taupen, harmi että se on muunnettu tuollaiseksi lämpimäksi ällöruskeaksi :/ ehdottomasti oli yksi MACin legendaarisimmista sävyistä! Tätä meikkiä tehdessä olin että apua mikä suttu -Liisa tuli nyt, mutta kun rajaus ja ripsiväri oli silmissä, niin olin että wau! Ehdottomasti minua tosi hyvin pukeva meikki, kyllä jäi vaan puuttumaan sisärajaus ja ripset joita ei pystynyt vuotavien silmien takia. Tässä testailin vaan vähän kaikkia sävyjä mutta pääosassa on Satin Taupe liikkuvalla luomella.



Toinen meikki oli vuotavien silmien meikki. En uskaltanut tehdä isoja rajauksia tai meikata alaluomea. Tein halo eyes -meikin ja tämä oli näyttävä kyllä! Huomasin meikatessa että nämä värit ei varise oikeastaan ollenkaan!! Itse pidän paletin shimmereistä koska niitä voi käyttää mieluummin siveltimellä. Ne eivät ole mitään överipigmenttisiä, mutta ei mitään surkeitakaan. Vaikka paletti ei mitään mairittelevia arvosteluja ole saanut, niin eihän MACin shimmerit ole sellaista nykypäivän tyyliä mitä näkee esim Instagramissa. Eikä kaikki tykkää överistä kimalteesta tai glitteristä, en oikein minä ainakaan kun ne tahtoo sotkeentua raskailla, rasvaisilla luomilla :/


Krapulameikki :) josta pidin tosi paljon! Dramaattiset varjostukset näyttää rajauksilta kauempaa katsottuna, ja muutenkin kokonaisilme oli kiva. Rajausten teko alkaa olla haasteellista etenkin tussilla, luomivärillä ja siveltimellä tehtynä se sotkee raskaaseen luomeen, mutta tämä tyyli toimii. Kunhan ei silmät vuotaisi. En käytä teippejä tämän teossa vaan ihan vanulapulla ja misellivedellä skarppaan ulkonurkan.
Yhteenvetona paletista. Onnistunut hankinta!! Ei tosiaan kannata näitä mun kuvia katsoa, koska minäkin näin paljon erilaisia kuvia ja paletti oli vähän erilainen kuin odotin. Mutta se on kylmä kokonaisuus ja sitä minä odotin. Jos tykkäät meikata harmailla ja ruskeilla niin pidät tästä :) Klassinen, kaunis ja ajaton meikkipaletti, uskon että tykkään tästä vielä pitkään. Bonuksena että tuo uusi Satin Taupe sävy olikin ihan kiva, ei ehkä yksinään mutta muiden sävyjen kanssa käytettynä kaunis. Pidän paletin kokonaisuudesta ja sävyjen yhteenmukautuvuudesta.
Mitä tykkäät paletista? Olisko sun juttu?
On juurikin sellainen ajaton paletti! Todella kivoja yhdistelmiä saa :) MAC on kokonaan testaamatta, oon hillonnut huulipunia toivelistalla odottamassa alennusmyyntejä!
VastaaPoistaKannattaa käyttää vaikuttajien alekoodeja niihin huulipuniin esim Lykolta, ja Sokoksella & Emotionissa on ainakin muutamia sävyjä minikokoisissa MAC punissa :) ne on kalliita muuten! Ja tää paletti on mukavan ajaton <3
Poista