sunnuntai 22. kesäkuuta 2025

Asukriisejä ja lempivaatteita

Nykyään kun asut kaupungin keskustassa ja astut suoraan kadulle, et yksinkertaisesti voi mennä ulos minkä näköisenä haluat. En kehtaa mennä 2 numeroa liian suuressa reikäisessä yöpaidassa ( nukun yksin :D ) tai koirankarvaisissa kalsareissa. Olen myös höyrynnyt siitä värianalyysistä ja ahkerasti siivonnut meikkejä epäsopivista sävyistä. 
Siis ainahan mä olen tiennyt olevani viileä talvi kun se analyysi on mulle tehty ysärin lopussa. Mutta joku teistä kommentoi mun saattavan olla myös viileä kesä, sitä en kiellä kun niitä värejä katselin.

Mutta koen talven sävyissä olevan enemmän mua, ja niitä olen nyt hakenut pukeutumisessa. Tai siis kun mun vaatekaappihan on musta, harmaa tai valkea. Jotain väripilkkuja on mutta pääosin nämä on lempivärit. Jotenkin olen vaan nykyään enemmän kiinnostunut pukeutumisesta, varmaan se tämä sinkkuna oleminen vaikuttaa. Kyllä mä vähän katson mitä päälle pistän etenkin kun menen jonnekin.
Nämähän ei mitään hienostelu asuja ole, saati mitään hienoja asukuvia, mutta yritän nyt jotain sommitella siitä vähästä vaatteesta mitä multa löytyy. Ja kyllä, kaikki törky ja sotku näkyy taustalla, mutta eteisen sotkuun kyllästyneenä päätin hankkia tähän kaapiston!


Lemppari vapaa-ajan asu ulkoiluun. Ja kaikki rojut taustalla kun tämä oli joku nopea stoorikuva...legginsit on Urban Classics, niin hyvät että ostin kahdet lisää :)) tämmönen minä just oon että kun joku lempivaate löytyy niin ostan pelkästään juuri sitä kaapin täyteen tai pelkästään sitä merkkiä :) huppari on luonnollisesti Adidas, molemmat vaatteet on melko varmasti Zalandosta tilattu. Tykkään kovin tuosta hupparista ja koko asukokonaisuudesta, tuntuu sopivan väreiltään mulle tosi hyvin, ainakin omasta mielestä ;)


Yksi kesän parhaista vaatehankinnoista on Nellafiinan Casual mekko, kuosina valkea pioni. Ja pahoittelen heti alkuun, Nellafiina on toinen vaatemerkki johon olen nyt hulluna. Mietin tätä postausta että mitäs uusia vaatteita mulla olisi mitä voisi esitellä, ja tajusin että enpä ole ostanut muutakuin Nellafiinaa tänä vuonna! Olen ihan hulluna kukkakuosiin ja tuo kuosi on vaan niin paras! Se on niin elävä ja kaunis. Mulla on muitakin kukkavaatteita mutta niissä kuvio on hyvin yksinkertainen. 
Tämä mekko mulla oli siis kummitytön rippijuhlissa. Se on vähän tiukka sitten kun syö ja maha alkaa paisua. Mutta jos kerran kesässä on juhlat niin pitää niihin pukeutua!


Kolmas ihana asu syntyi vähän vahingossa ja toistaa vaan sitä samaa kaavaa. Mustaa ja nahkatakki päälle :)) Beautiful -tunika on Nellafiina musta pioni, legginsit Halpa-Hallin Monia ja nahkatakki Only Zalandolta. Tykkään tästä todella paljon ja mielestäni sopii mulle hyvin. Tässä asussa on kiva ja rento olla.


Tämän persikan värisen Bloom -kuosisen Everyday hupparin ostin Nellafiinan alesta. Ostin sen ensimmäisenä näistä Everyday -huppareista ja otin kokoni L/XL. Harmikseni tämä oli liian iso ja jatkossa osasin ottaa koon S/M. Aikani tuskailin tämän kanssa kun en kokenut omaksi liian ison koon takia. Emmin myös tuota väriä mutta nyt olen alkanut tykkäämään siitä. Kunnes älysin yhtäkkiä että haloo, voinhan mä viedä vaatteen ompelijalle ommeltavaksi! 
Otin mukaan myös toisen saman merkin collegemekon josta myös tilasin liian ison koon. Ompelija ilmoitti hinnaksi 60 e joka tuntui vähän kalliilta, mutta paikallisia yrittäjiä on tuettava. Jännittää ihan älyttömästi että onnistuuko kavennus ja istuuko vaatteet sitten paremmin. Onko teillä kokemusta tälläisestä palvelusta?


Bloomia minulla on toinenkin väri, tämä myös aleostos. Tämän väri on fuchsianpunainen mutta minusta tämä on enemmän punainen. Fuchsian miellän pinkiksi? Mutta kertokaa, sopiiko tämä mulle? Miten tätä voisi yhdistellä muihin vaatteisiin? Yleensä pidän tunikaa legginsien kanssa. Olen hieman epävarma onko tämä mun väri. Punainen on tosi vahva väri vaikka tuo kukkakuvio on minusta kiva.

Saa siis kommentoida, heittää ideoita ja vaikka suositella uusia vaatemerkkejä mulle mistä voisin tykätä :))

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Kiitos kommentista <3