Jostain syystä mulle tuli jo kesäkuun alussa tunne että haluan vaihtaa käyttismeikit. Sinnittelin melkein juhannukseen asti ja sitten otin uudet käyttöön. Minä luulen että tämän hullunmyllyn sai aikaan Lykolle tullut Natasha Denona. Halusin käyttää merkin luomivärejä! Lisäksi jouduin tekemään vähän muutoksia meikkipohjan sävyjen kanssa ja vaihtamaan tuotteita kestävimpiin kuumien työolosuhteiden takia :)
Ihana aina vaihtaa meikit kuukausien ja vuodenaikojen mukaan. Tuskin tulen nyt kamalasti luomivärejä käyttämään, mutta haluan että on vaihtoehtoja. Ja kelatkaa, ensi kerralla valitaan syksyisiä meikkejä....en kestä!!
Primerina kaksi huippuhyvää Smashboxilta; Photo Finish ja Minimize Pores. Loistavia kesään! Meikkivoiteina Maybelline Lumi-Matte sävy 115, Anastasia Beverly Hills Impeccable sävy 1.5N ja Lumenelta Matte 1.5 Fair ja CC Medium 2. Puuterina kun haluan pysyvyyttä Laura Mercierin irtopuuteri ja kun ei niin väliä valitsen IsaDoran kivipuuterin joka ei ole kovin hyvä. Silmien alle Pat McGrath Skin Fetish. Neutraloijana Huda Beautyn Pink Pomelo ja peiteaineena MAC Studio Radiance N12. Mizonin Snail Repairia laitan aina ennen silmien alusten meikkaamista!
Kasvojen muotoilu ja poskipunat! Contour Make Up Store Masai, bronzerit essence Cocoa-Cool ja Iconic London Light Bronze. Poskipuna MAC Tippy ja Huda Beauty Baby Pink. Highlighterit Fenty Beautyn Diamond Bomb Cognac Candy ja How Many Carats? ja essencen Go For The Glow ikivanha paletti mutta nuo pinkit highlighterit!!
Rakastan isoja kasvopaletteja joten Physicians Formula All Star, Smashbox Cali Contour ja Jeffree Star Cosmetics revontulipaletti eli Northern Lights.
Luomet pohjustan Smashbox Photo Finish Intensify + MAC Paint Pot Painterlyllä tai Make Up Store Pink Opal luomiväripuikolla. Kajalit essencen Stay & Play harmaa ja ruskea, Moira Zora ja Buzz, kulmat Maybelline Taupe kynä tai Make Up Store Tri Brow. Ripsissä MAC Extended Play.
Luomivärejä. Urban Decay Ultra Violet ja Naked 3. Physicians Formula Rose All Play ja Sultry Night. Diorin viisikot Secret Charm ja Cuir Cannage; kyllä nuo vaan on niin kauniita!!
Natasha Denona I Need A Nude ja Glam, pienemmistä Mini Glam ja Ayana. Jeffree Star Cosmetics Star Wedding. Jotenkin tekisi taas mieli tilata Natashan paletteja, toisaalta hyvä että Lykolla ei ole kuin näitä tylsiä :)) johonkin violettiin sortuisin varmasti!
Huulille kesäisen värikästä sekä nudea. Buxom Berry Blast, Jeffree Star Cosmetics Diamond Juice, Lorac Supermodel, Smashbox Monogamous, Fentyt Fenty Glow ja Hot Cherry sekä NYX Red-Y, Set, Wet!
Sellaisia tällä kertaa! Onko sulla tänä kesänä jotain erityistä suosikkiväriä tai meikkituotetta?








Ah, mitä ihania sävyjä taas! Star Wedding on kyllä upea kokonaisuus.
VastaaPoistaOlen viime viikkoina innostunut NYXin valkoisesta rajauskynästä, jolla teen ne old school "lokinpaskat" silmiin :'D tai no, sellaisista hillitymmistä kuin ne jotka nollarilla näkyivät olevan muodissa. Hihkuin kuitenkin riemusta kun bongasin eilen eräällä nuorella juurikin sellaiset kunnolliset räväkät versiot.
Ne oli kyllä legendaariset :) harmi kun itse hyvin vähän pystyn sisärajausta käyttämään, tuntuu että helposti silmät ärsyyntyy...
PoistaNämä on aina niin kivoja postauksia, kun pääsee tutustumaan toisen meikki”pussiin” :D Ihmettelinkin, kun Lykon myymälään oli ilmestynyt ND-tuotteet hyllyyn, mulla on mennyt ihan ohi, että niitä nykyään saa Lykolta. Voisit tykätä ND-peitevoiteesta, jos joskus raaskit sijoittaa :)
VastaaPoistaPaljon onnea synttäreiden johdosta 🥳 Lomaa myös täällä vietetään :)
Kiitos paljon <3 voisi olla kokeilemisen arvoinen peitevoide! Mukavaa lomaa sulle :)
PoistaTäytyy vielä tulla huikkaamaam, että nyt alkanut näkymään somessa superpaljon hehkutuksia myös NYXin Wondersnatch-peittarista.
PoistaToi ND on mulla ihan täydellinen sävy iholle ja pysyy, mutta määrän kanssa pitää olla tosi varovainen tai mulla ainakin menee kakkusen näköseksi iholla, jos ei oo kunnolla kosteutta pohjalla/annostelee suoraan kasvoille applikaattorilla.
Ahaaa varmaan kohta hehkutetaan täälläkin :) tuo MAC ei mene kakkuiseksi vaikka lipsahtaisi enemmän, tuossahan on kans tosi iso aplikaattori. Mutta se ABH peittari ei taas yhtään sovi silmien alle, ei vaan ole hyvä :/
PoistaOnnittelut ☺️ Mä taas itse tuosta isadoran kivipuuterista pidän paljon enemmän vs. lumenen vastaava. Mutta kaikki toimii eri tavalla eri meikkivoiteiden ja ihon tyypin kanssa. Mietin just noita mun UD:n naked paletteja, mulla tais olla wild west, tuo liila ja sitten sellainen punaisempi. Että onko ne jo ihan pilalla kun kohta jo 7v ikää niillä. Mutta käytän yhtä tiettyä sävyä mun kulmakarvoihin enkä siitä paletista voi luopua ennen kuin väri on pannutettu xD Jeffree starin aika suomessa vähän ohi? Ei oikein sitä enää mistään löytynyt kun katoin jotain noita paletteja kun on kuitenkin ihan nättejä.
VastaaPoistaKiitos <3 sepä just, mulla on niin rasvainen iho että tuo ei pysy yhtään. Toisenlaisella ihotyypillä toiminee paremmin :) Ei kai ne pilalla, ehkä Gwen Stafani -paletista huomaa että pigmentti jo hiipuu mutta nämä ainakin on hyviä vielä. Ja itse otan joka päivä puhtaalla siveltimellä niin ei pitäisi olla epähygieeninen ainakaan. Varmasti kuvista näkyy missä kunnossa meikkini pidän :)
PoistaTosi harmi että JSC aika on täällä ohi :/ paljon huonompia merkkejä kehutaan enemmän mutta näinhän se menee että ilmaiseksi saadut tai kaupalliset yhteistyöt menee ohi itse ostetun. En viitsi aiheesta enempää mutta kukaan näitä ei enää käytä kun huonomaineinen merkki, mutta niin tuntuu kaikki olevan nykypäivänä. Oikeesti, ketä jaksaa kiinnostaa sellainen...
Kävin Lykolla (olisi ollut halvempaa H&M beautyssa) Helsingin reissulla ostamassa Morphen trio paletin, lilaa tietenkin. Ja uusia Maybellinen rajauskyniä jossa on toisessa päässä sivellin, täällä ei ole kuin mustaa, otin molemmat ruskeat, aivan ihania!
VastaaPoistaVintedstä ostin oikein Diorin highlighter paletin, frosted opal glow. Olen vain kahdesti meikkaillu lämpimillä sävyillä, ei niinkuin yhtään kiinnosta ne, aivan toiseen ääripäähän hurahtanu 😆
Oooooh onko ihana se Frosted? Olen kuolannut sitä tosi pitkään!! Onko glitteristä vai tuleeko sellainen kuulto iholle, tavallaan selkeä highlighter? Pigmenttiä riittää?
PoistaEi ole glitterinen, ihana kuulto ja eri sävyt erottuu toisistaan.
PoistaHyvä kuulla, kiitos :) raaskiskohan tilata...
PoistaEttä nää postaukset on aina niin kivoja! Vaikka herättää myös mulle kans-haluja. Hudan poskipuna paletti ja Glam Natashalta. Moiran kajal on mun uus suosikki..mulla on lila ja se kesti hyvänä 24h matkan sao paolosta helsinkiin
VastaaPoistaNiinhän ne herättää :)) Hudan poskipuna oli kyllä ihana ostos, tykkään tosi paljon tuosta paletista :) kyllä nuo kestää, ei voi valittaa kyllä siitä!!
Poista