keskiviikko 30. heinäkuuta 2025

Heinäkuun kosmetiikkaostokset

**Mainoslinkki

Tänään Heinäkuun kosmetiikkaostokset :)

Booztilta aleostoksia. Tilauksen tein tuon Dolce & Gabbanan The One tuoksun takia, piti saada tietty summa täyteen että sen sai 40 eurolla :D no tämä koko tilaus oli 70 e, Cleanit taidan laittaa lahjaksi. Lenoites ripsiväri vaikuttaa todella mielenkiintoiselta koska propyleeniglykoli vapaata 38 ripsiväriä on hyvin hankala löytää!! 

**Bearelista jotain aleja. Pääosin tilaus sisälsi vain Etuden tuotteita kun jotenkin pelottanut ettei tämä sarja vain poistu...ja haluan kokeilla näitä kun vaikuttavat älyttömän kivoilta. Bearelin tilaus 75 e.

Kicksiltä nyt se **La-La-Lavish! Muita sävyjä tästä ei enää ollutkaan, varmaan poistuva tuote. Ja superkiitos muuten sinulle joka tästä vinkkasit, on todellakin dupe Tonicille :) Otin tilaukseen myös **NYXilta keltaisen neutraloijan. Ihan kiva tämäkin, keltainen kirkastaa vaikkakin oranssi peittää mulla enemmän. Kicks tilaus 25 e.

Oletkauniin aletilaus, täynnä ihanuuksia!! Tämä on kesän odotetuin ale kyllä. Ja toimitus on sairaan nopea, päivässä tulevat. Hienoa palvelua ja tosi hyvin aina pakattu :) toisinkuin Lyko ja nykyään Kicks, luomivärejäkään ei pakata vaan seilaavat ihan ilman pehmusteita pahvilaatikossa. Arvostan enemmän tälläisiä pieniä yrityksiä joille asiakas on arvokas. Käykääpä siis tekin Oletkauniilla shoppailemassa! Tilaus 125 e. 

**Godiesilla oli Nobe tuotteet älyhyvässä alessa niin tilasin tätä Cooling Care sarjaa. Pidän noista naamiolapuista, ihan parhaat! Kasvosuihke testiin, kuten myös sy-seerumi koska tässä ei ole propyleeniglykolia. Godiesin tilaus 50 e. 

Hyödynsitkö sinä kesäalet yhtä tehokkaasti kuin meikäläinen?


sunnuntai 27. heinäkuuta 2025

Puhelimesta napattua #heinäkuu

Huh hellettä! Meinasi tämänkin postauksen teko unohtua koska tämä heinäkuu on ollut vaan hellettä. Töitä ja hikoilua helteessä. Mitään erikoista ei ole elämässä tapahtunut :/


Täytin 43 vuotta heinäkuun alussa. Alkaa jo elämä olla loppupuolella ja toinen jalka haudassa. Alkaa nimittäin siltä tuntua. En vaan nauti ikääntymisestä, jotenkin kaipaa sitä aikaa kun oli nuorempi, villimpi, elävämpi. Oli menoja ja kavereita. Silloin eli. Tää varmaan oikeesti on joku keski-iän kriisi, kun tuntuu että kaikki on lipunut ohitse, en tajunnut asioita aikanaan kun ne olisi pitänyt tehdä ja nyt on liian myöhäistä. Aina ajatteli että "kyllähän sitä kerkii" mutta eipä kerennyt kun elämä on jo ohitse.


Kuuma on ollut. Ja anteeksi epäsuosittu mielipiteeni mutta voi jumalauta mä vihaan tätä kesää!! Tukka on huonosti, liimaantuu pitkin otsaa, meikki sulaa, näytät petolinnun perseeltä, turvottaa, mahaan koskee, mikään vaate ei mahdu päälle ja näytät hirveältä. Kädet on täynnä aurinko-ihottumaa ja sitten jankutetaan "käytä aurinkosuojaa" No miten kun se sulaa naamassa? En ole kertaakaan nyt helteillä käyttänyt enkä ole palanut koska haluan vaan maata sisällä sohvalla. 


The Strain sarjasta on 4.tuotantokausi menossa, hyvin on ollut helteillä aikaa katsoa. Mitä tuolla ulkona pystyy tekemään kun on niin kuuma? Koira läkähtyy, itsellä valuu hiki ja päähän koskee. Kolmannella helleviikolla rupesi asuntokin lämpenemään ja sisällä on inhottava olla. Läpiveto on yötä päivää ja sälekaihtimet kiinni. Parvekkeen ovi on 24/7 auki. 


Sen verran on ulkoiltu että käytiin uudessa kirjastossa! Iisalmen Kulttuurikeskus/kirjasto meni remonttiin joka kestää vuosia. Väliaikainen kirjasto ( kuvassa ) avattiin lähemmäksi minua ja nyt käytiin palauttamassa lainoja, ja haettiin yksi varaus. Koira meinasi kuolla tällekin matkalle vaikka se on alle kilometri. Tulomatkalla poikettiin sitten uimapaikan kautta, muutamia kertoja on käyty vilvoittelemassa ja kyllähän se siitä tykkää, vaikkakaan itse en tykkää märästä koirasta ja hiekasta autossa, jos on autolla menty kauemmaksi rannalle. Uimapaikatkin on vähän ahdistanut kun niissä on ihmisiä ja liikaa hälinää. Onneksi tässä mun asunnon lähellä on uimapaikka koirille :) 
Ja tottakai uimisesta saatiin sitten palkinnoksi hotspot! Kaksi kertaa kerettiin käymään, peräkkäisinä päivinä :/ ikinä ennen ei ole tullut mutta nyt...ihmettelin vähän sitä pyllyn nuolemista ja itseasiassa eilen ihmettelin kun veljen koira kovasti haisteli Hipun pyllyä. Nostin häntää ja ta-daa mikäs se siellä hännän tyvessä muhi :(( kävin ostamassa desisuihketta ja nyt on suihkuteltu ja putsailtu. Talkkia on myös että kokeilen sitäkin ja pitääköhän kauluri käydä ostamassa tänään. Kyllä harmittaa ja suututtaa, se siitä uimisesta sitten. Oma vikahan tämä on ja teettää työtä. Vielä on viimeisenä vaihtoehtona viilennysliivi, varmaan kokeillaan sitä onko ulkoilu sen kanssa helpompaa.


Hämmästyin yhtenä aamuna kolmelta herätessä töihin. Siis yöllähän on pimeää!! Minä kun olen no life, kasilta-ysiltä nukkumaan ja kolmelta ongelmitta ylös, sitä näkee miten ihanan pimeää jo on ja syksy lähestyy. Ostinkin aurinkokennovalot Halpa-Hallista parvekkeelle. 

Kyllä mä tykkään kesästä mutta tämä helle on mulle liikaa. Satunnaiset hellepäivät menisi mutta kun sitä on jo kolmatta viikkoa putkeen niin mikä järki??!! Onneksi mun kesäloma sattui ennen tätä, pystyi menemään ja tekemään. Jos koko loma olisi ollut helleöllötystä niin huh huh. Mieluummin hikoilen töissä kun lomalla.

Turvottaako muita? Ärsyttää kun on ihania kesämekkoja niin nyt ei voi käyttää niitä :D ei mene mitkään farkut jalkaan, pelkät löysät legginsit ja iso t-paita.  Tykkäätkö helteestä vai ottaako hermoon? Mitä keskellä kaupunkia asfalttihelvetissä asuva ihminen voi kesäkuumalla tehdä?


keskiviikko 23. heinäkuuta 2025

Kirkko ( Heinäkuun haaste )

Jatketaanpa haastepostausta. Kesäkuun haaste jäi välistä koska aiheena oli "piirretty minä" ja mulla tuskin on tallessa mitään lasten piirroksia. En piirrä itse kuin korkeintaan tikku-ukon. Mutta kirkkohaasteeseen osaan vastata. 

Muistatteko lapsuuden mummolasta tai kotokotoanne valokuvan paikkakunnan kirkosta? Mikä juttu? Minä muistan että mummolassa oli taulu Iisalmen kirkosta. Ja näin sellainen on nyt Tainan 43 vuotta keittiön seinällä :)) Tämä taulu on varmasti aikoinaan ollut arvokas hankkia, kuten kaikki ne ilmakuvat talosta -taulut jne. 

Kustaa Aadolfin kirkko -taulu on pelastettu kaatopaikalle menolta. Ajattelin että ei näin hienoa taulua voi heittää kaatokuormaan vaikkakin se oli tupakkakodista. Hieman kellastunut mutta putsasin ja tuuletin sitä monta päivää. Mun moni tavara ja huonekalu on kierrätettyä, mutta nämä sopii mun tyyliini sisustuksessa. Tai minusta itsestä sopii ;) 

Iisalmessa on kaksi kirkkoa; keskustassa pääkirkko Pyhän ristin kirkko ja vähän kauempana 1700 -luvun ristipuukirkko Kustaa Aadolfin kirkko. Keskustan kirkko on tutumpi lenkkipolun varresta mutta Kustaa Aadolfille pitäisi mennä autolla, ainakin näin kesällä ettei sessulle tule liian kuuma. Oli ideana käydä kuvaamassa kirkkoa mutta sitten ajattelin jos siellä on hautajaiset tai häät, etten viitsi mennä riehumaan. Tämä taulu on ihan kiva vaikka en millään tavalla uskonnollinen ihminen ole. 

Minkä takia kirkoista on tehty tauluja, ja niitä on etenkin vanhempien ihmisten kodeissa? Tähän ei muuten Googlekaan oikein antanut vastausta. Onko sulla kirkkotaulua, ei varmaan tule montaa kyllä vastausta...


sunnuntai 20. heinäkuuta 2025

Huonoimmat/rumimmat meikkipaletit

Sain lukijaltani ehdotuksen, vastapainoksi kauneimmille paleteille valitaan rumimmat! En tiedä saanko ihan 10 kasaan koska varsinaisesti en rumia omista, mutta voisin läpikäydä huonoja paletteja ja pakkauksia, sekä katsoa onko mulla rumia paletteja.

Ehkä mulla ei niitä rumia paletteja ole koska en sellaisia yksinkertaisesti osta. Pidän kauniista tavaroista ja ihanista meikeistä, niin ostan ehkä arvokkaampia joissa lähtökohtaisesti maksan kivasta pakkauksesta. Minulle rumuus tarkoittaa jotain aihetta tai tyyliä josta en pidä. 

Pelkään loukkaavani nyt jotakuta kun sanon moukkamaisesti että ihan tälläinen abstrakti kuvio ei minua viehätä, mutta pidän taas värien yhdistämisestä abstraktissa tyylissä. Nämä paletit ostin keräilyn, en ulkonäön vuoksi. Tavallaan kivoja, tavallaan ei. Mitä sä tykkäät näistä? 

Rumuus tarkoittaa minulle myös halpaa ulkonäköä tai surkeita pakkauksia. essencen meikit on edullisia ja syystäkin. Pakkauksiin ei ole panostettu. Nämäkin oli niin hutiostoksia, tajuttoman surkea pigmentti, törkyhinta 10 euroa näin huonosta meikistä eikä tämä pakkauksen ulkonäkö iske...liian lapsellisia mun makuun. Nämä kyllä harmitti jälkeenpäin, innoissani ostin mutta ehkä työnsin vaan jonkun Vinted meikkipaketin mukaan tai heitin roskiin. 

Anastasian paleteissa on aika yksinkertainen ulkoasu, nämä vanhemmat oli kivoja kun olivat samankokoisia ja mahtuvat hyvin hyllyyn. Samettinen kansi on kuitenkin vähän tylsä. Ei ehkä ruma mutta tylsä, epäkäytännöllinen ja persoonaton.

Palataan vielä niihin pohjanoteerauksiin eli halpameikkeihin. En voi sietää läpinäkyviä kansia joissa saranat menee heti rikki. En osta niitä Normalin halpa luomivärejä, tyyliin W7 tai Revolution. En vaan kestä niin rumia pakkauksia. Myös Catrice on vähän luotaantyöntävä ( vaikka jotain meikkejä niiltä käytän ), en tiedä onko se merkin käyttämä fontti vai mikä mutta joku huutaa halpaahalpaa. Ärsyttää kun tiedät että saranat menee rikki ja pakkausta on vaan ärsyttävä käyttää. Nosta ja liimaa kansi takaisin joka päivä.

essencen meikeissä käy aina niin. AINA!! Kyllästyn ja heitän sitten roskiin. Monen poskipunan ja highlighterin kanssa on käynyt niin. Pac-Man ei ulkonäöltään kiinnosta, tuote itsessään on hyvä mutta saranat jo kitisee. Samaten tuossa blushlighterissa joka on koskematon, mutta vuosia vanha ja pakkausta availtu. Alkaa jo narisemaan eli menee rikki. Jos rumia pakkauksia haetaan niin en tajua mitä olen ajatellut ostaessani tämän poskipunan. Ihan hemmetin rumat sävyt joita en pysty käyttämään eikä mikään Love teemana iske minuun. 

Jeffreeltä on tullut uusi Cowgirl Queen paletti jonka kyllä skippaan. Tämä ei iske yhtään, ensinnäkin saappaan muotoinen paletti on hankala säilyttää, hempeä vaaleanpunainen ei värinä nappaa eikä paletin sävytkään. Minusta tuo on vähän ruma, anteeksi nyt vaan!! 

Mitä sinä pidät rumana? Tai mikä ei nappaa? Ruma on ehkä vähän huono sana, toivottavasti kukaan ei postauksesta loukkaantunut mutta jokaisella meillä on mielipiteemme ;)

keskiviikko 16. heinäkuuta 2025

Testissä Dubai -suklaa

Dubai -suklaa. Ei varmasti kukaan ole välttynyt kuulemasta tästä.

Minäkin kuulin tästä herkusta ensi kerran somessa. Olin että ai joku Dubaissa myytävä suklaa? Rikkaiden herkku? Lähi -idästä tämä suklaa tuleekin, salaisuus tuntuu olevan täytteessä joka on sekoitus pistaasipähkinätahnaa ja rapeaa kafaifi -taikinaa. Hyvin eksoottinen yhdistelmä suomalaisten korviin. Minä rakastan pistaasia ja olen tosi iloinen Sammontanan pistaasipuikoista joita on taukoamatta ollut nyt pakastelokerossani ;) 

Olen kerran aiemmin maistanut dubai -suklaata, muistan että se oli todella hyvää!! En ole enää varma mikä sitä aitoa ja oikeaa dubai -suklaata on, mutta maistetaan tänään kahta versiota. 

Vasemmalla nurkkauksessa Candy Townin mini dubai -suklaa. Näitä otin muutaman maisteluun yli kymmenellä eurolla irtokarkkeja ostaessa...tämäkin yksi Kuopion reissun kohokohta. Helvetin kalliit irtokarkit. Tämän suklaa on tummempaa ja täyte vaaleampaa, mutta ihan rapsakan näköistä.
Suklaa on kyllä pahaa, sekoitus tummaa suklaata mitä inhoan sekä halpaa joulukalenterisuklaata. Maku on niin voimakas ilmeisemmin paksun kuoren ansiosta, että se peittää sisustan maun joka ei kyllä kummoinen ole. Etäinen häivähdys muistuttamassa pistaasia...tämä ei mene jatkoon! 

Oikealla meillä on Prismasta ostettu Nelly merkin Nelino dubai -suklaa. Tämä maksoi n.2,45 e ja se sisältää 3 tuollaista riviä. Tämä jo näyttää enemmän dubai -suklaalta eli täytettä on runsaasti ja se näyttää houkuttelevalta, on myös selkeästi vihreämpää kuin toisessa versiossa. Tämä tuntuu suussa oikealta krokantilta, suklaa on maitosuklaamaista ja oikein suussa sulavaa! Jälkimaku on selkeä pistaasi joka sulautuu yhteen maitosuklaan kanssa. Tämä meni jatkoon ja ostan tätä toistekin! Hinta ei ole järkyttävä vaikkakin pieneen maisteluun levystä vain on. 

Mulla on kaksi suklaahimotusta; Lindtin dubai -suklaa sekä pistaasipallerot. Niitä palleroita on Citymarketissa mutta 8 euroa pienestä pussista on kipurajoilla. Olisi ihana maistaa sitä aitoa ja oikeaa dubai -suklaata mistä kaikki lähti liikkeelle. Mutta kymppi levystä on liikaa, mutta ai niin, oliko tämä vain rikkaiden herkkua?

Oletko sinä maistanut dubaisuklaata?


sunnuntai 13. heinäkuuta 2025

Heinä-elokuun käyttismeikit

Heipat ja mukavaa heinäkuuta :) kesäkuun lopulla valitsin uudet käyttismeikit ja voi että se piristää aina! Kun käyn meikkejä läpi, aina löytyy joku karsittava tai näistä uusista joita kokeilen pitkästä aikaa, löytyy myös sopimattomia. Tulee siis hyvin siivottua kokoelmaa läpi :)

Tässä siis kahden seuraavan kuukauden meikkilaatikko. Huulimeikit pitäisi kyllä käydä läpi, kiinnostaisiko sellainen postaus jossa siivotaan huulimeikit? Tai ei niitä hirveästi siivottavia ole, mutta voisi katsoa mitä jemmasta löytyy?

Aloitetaan taas meikkipohjasta. Primerina Catrice Aqua Splash Grip Primer, jossa on vielä tavaraa vaikka ei siltä näytä. Otan varmaan tilalle jonkun grippaavan, tuo oletettavasti loppuu tässä kuussa. Silmänaluset kosteutan juuri ennen peiteainetta Mizonin Snail Repair Eye Creamilla. 

Neutraloijana Ikilalo Under Eye Brightener joka on ihan ok, ehkä vähän liian jankkia kuivalle iholle. En myöskään pidä Becca x Smashbox Under Eye Brightening Corrector Fair/Light, se on liian rasvaista ja hohtavaa. En ymmärrä neutraloijassa hohtavuutta koska sehän vaan korostaa silmäpusseja? Peiteaineena Catrice True Skin 002 Neutral Ivory joka sentään on ok. Puuterit silmien alle Harley Quinn Pink Loose Powder tai Laura Mercier Secret Brightening Powder For Under Eyes.

Meikkivoiteina Dior Forever Skin Glow sävy 1N joka on täykky kesäsävy, mutta glow...ei sovi rasvaiselle iholle. Bobbi Brown Skin Long-Wear Weightless Foundation sävy C-036 Cool Sand on ollut ihana kesäiholla, pysyy hyvin vaikkakaan ei peitä. Catrice True Skin Hydrating Foundation sävy 030 Neutral Sand on nyt mukana, mutta lähinnä tämäkin katastrofi kesäiholla. Ainakin töissä hikoillessa menee rumaksi. 

Puutereina iholle Estee Lauder Double Wear Stay-In-Place Matte Powder Foundation sävy 1N2 Ecru ( sopii mulle kesät talvet ), sekä It Cosmetics Bye Bye Pores Poreless Finish Airbrush Powder joka on maailman paras puuteri! Oikeasti imee iholta sitä rasvaa pois ja meikki kestää superpaljon pidempään tämän kanssa. Kiinnityssuihkeina kaksi essencen Fix & Last uutuutta, musta on 18h Long-Lasting Waterproof ja punainen Instant Matte With Evermat ( mitä sitten tarkoittaakaan ). Sitä en tiedä onko näillä käytännössä mitään eroa mutta testaillaan! Punainen pullo oli vähän halvempi. 

Kasvojen meikkaaminen! Contour on tärkein kasvojen muotoilussa. Mulla on pyöreä naama enkä tiedä miten ihanaa olisikaan jos olisi vahvaluustoiset kasvot! Miten ihana niitä olisi meikata!! Pakkomielteisen loppuunkäytön kohteena LA Girl Just Because, luulis kohta alkavan loppua :D pannutin tätä vuoden 2024...poskipunana myös pakkomielle MAC Barbie kokoelman Don`t Be Shy. Haluaisin käyttää myös muuta poskipunaa mutta ei, tämän kun saan tyhjäksi niin saan käyttää muitakin. Kun tämä on sävyltään mulle täydellinen, ei mulle sovi oikein muut sävyt. 
Otin myös testiin BeautyActin kesälle hankkimani poskipunan Flirty Peach & Pink Sky, ja kerran kokeiltuani olin että ei, näyttää ihan hirveältä! Jotkut on sitä mieltä että värianalyysi rajoittaa liikaa, mutta minusta tämä rajoitus on vaan hyvä asia! Olo tuntuu kevyemmältä kun pikku hiljaa pääsen eroon kaikesta turhasta. Nyt vasta havahdun miten älyttömästi mulla on turhia meikkejä, ihan epäsopivia sävyjä jotka näyttää mulla pahalta. 

Luin myös jostain että kylmäihoinen ei saisi käyttää bronzeria? Sekin on nyt vähän mietinnässä onko näin, mutta toistaiseksi essencen Hello, Good Stuff Cocoa-Cool bronzeri messissä ;)

Ja sitten ne highlighterit! Niiden pitää näkyä kuuhun asti! essencen ikivanhassa Go For The Glow paletissa on upeita kylmiä sävyjä vaikka paletin nimi on The Warms :) Hourglassin ihana Golder Rose Edit on ihana kesään, voi että toivoisin löytäväni heiltä toisenkin paletin, mutta kylmän sävyisen. Jeffree Star Cosmetics Skin Frost Sarcophagus on upein ikinä, Fenty Beautyn Diamond Bomb Cognac Candy hurja ja vain kesään sävynsä puolesta :)

Silmiä rajaan essencen Stay & Play kynillä jotka pysyvät hyvin! Ruskea But First Espresso, harmaa Stardust Love ja musta Black Raven käytössä.  Nappasin myös mukaan violetin Maybellinen Tattoo Liner Purple Pop kynän. Tussina Morphe Make It Big joka pysyy. Ripsissä MAC Extended Play Gigablack Lash. 
Luomet pohjustan MAC 24-Hour Extend Eye Primerillä ja Painterly Paint Potilla, sata vuotta jo nämä samat ollut... kuten myös kulmat joka päivä Make Up Storen Tri Brow kulmapaletilla, eikä se vaan kulu :) yritin käyttää It Cosmetics Universal Taupe kulmakynää mutta on liian vahva, käytän siitä vaan harjaa...

Vähän huono kuva, hieman on vielä hakemista uuden kuvauspaikan kanssa. Mutta halusin kylmää ja mun sävyjä luomiväreihin! Rakastan MACia joten Art Library: Nude Model ja In The Flesh. Hudalta iki-ihana Pretty Grunge koska olen nyt ihan Nirvana -huumassa.

Halusin käyttää myös pitkästä aikaa Ofraa! Kokeilin tuota Mini Mix palettia ja se lähti heti eteenpäin. Ihan epäsopivat ja lämpimät sävyt mulle, paitsi tuo highlighter. Ofralta myös Francesca Tolot Infinite Palette, siitä tykkään! Anastasialta ihana pieni Sugar sekä Soft Glam ja Norvina. Katsotaan tulisiko kahta viimeistä käytettyä kun nuo shimmerit on rasvaisilla kesäluomilla huonosti pysyviä. 

Jeffreeltä yllättäen ei mitenkään kesäistä, vaan syksyistä ja tosi tummaa!! Scorpio ja Gothic Beach jota pitäisi opetella käyttämään. Haluaisin tehdä enemmän smoky eyesiä, siihen tietysti olisi Gotchic ihan täydellinen :)

Ja ne murheenkryynit ;) käytän vaan aina samoja kun yritän kuluttaa näitä pois...MAC Acting Natural ja Creme D`Nude, kiilloista Wild Wheeler. Lorac Supermodel, Anastasialta Deep Taupe, Guava ja Honey Diamond. Huultenrajauskynät aina ne samat enkä jaksanut niitä kuvata. Jos kiinnostaa niin teen oman postauksen huulimeikeistä. Töissä on se ongelma että en kerkeä korjailla meikkiä ja juon kokoajan vettä pullosta, silloin on helpompi tälläinen nopeasti lisättävä. Kaikki tummat ja vaikeat/sottaantuvat kyllä jää käyttämättä :/ mutta voisin kertoilla niistä lisää omassa postauksessaan :)

Sellaiset tällä kertaa. Mitä sinun kesämeikeistäsi löytyy? Onko sullakin samanlaisia hikinaama ongelmia meikkipohjan kanssa?


keskiviikko 9. heinäkuuta 2025

Oletkaunis kesäale tilaus

Oletteko huomanneet Oletkauniin kesäalen? Valikoima -15%. Tätä alennusta minä olin odottanut koska ostoslistalla oli useampi tuote :)

Tein vähän isomman tilauksen ja voitaisiin kurkata mitä se piti sisällään. Todella monta mielenkiintoista tuotetta! Jopa kolme näistä on jääkaapissa säilytettävää joten kesä on ollut mielessä, vaikkakin säät ovat olleet kylmiä. Toivottavasti vähän lämpenee vaikkakaan en helteistä välitä. 

Jeffree Star Skin ihonhoitopuolelta vähän vesimelonia :) jota inhoan!! Make Me Melt Watermelon Makeup Removing Balm on balmista öljyksi muuntuva puhdistusbalmi. Joihin olen nyt ihastunut! Tämä sisältää jojoba -siemenöljyä ja aloe veraa. Purkki näyttää herkulliselta ja tämä löytyy alehintaan 24,86 e. Mukana magneetilla kanteen kiinnitettävä spaatteli jolla tuotetta otetaan, niin nerokasta! 

Samasta sarjasta kaveriksi Watermelon Wealth Hydrating Moisturizer joka myös näyttää herkulliselta. Vesimelonipitoinen kosteusvoide voidaan säilyttää jääkaapissa jolloin se varmasti etenkin kesällä tuntuu mielettömän raikkaalta! Alehinta 22,28 e. Odotan kovasti tämän kaksikon testailua koska nämä vihreät purkit on niin hienoja! 

Jeffree Star Wake Up Your Ass Up silmänympärysvoide kiinnosti koska ei sisällä propyleeniglykolia. Sellaisia sy-tuotteita on valitettavan hankala löytää. Kofeiinia sisältävän sy-voide kuulosti virkistävältä, ja se lupaa nämä perinteiset eli tehota tummiin silmänalusiin yms. Metallinen pää varmasti poistaa turvotusta jos tätä säilyttää jääkaapissa, ja ajattelinkin tämän aamukäyttöön joten jääkaappiin menee. Alehinta 25,72 e. 

Jeffree Star Cosmetics Beachproof Eyeliner Gothic Beach, tästä nappasin valitettavasti viimeisen koska tämä loppui. Mustat kissarajaukset on mun juttu ja saavat katseeseen terävyyttä. Tärkeintä eyelinerissa on hyvä terävä, tarkka kärki sekä se että se ei sisällä propyleeniglykolia, tässä ei siis ole! Kokeilen oisko tää hyvä :) Alehinta 18,84 e, löytyy mm lilassa sävyssä

Skin Proud on itselle vieras tuotemerkki, mutta kiinnostuin Frozen Over Gel-To-Ice Hydrator voiteesta. Hyaluronihappoa, aloe veraa ja sitruunauutetta sisältävää geeliä voidaan säilyttää jopa pakastimessa! Kuulosti ihan älyttömän mielenkiintoiselta :) ajattelin itse säilyttää tämän jääkaapissa josta otettuna se varmasti rauhoittaa turvonnutta, sameaa ihoa joka kaipaa elvytystä. Rakastan eye patcheja ja kaikkea viilentävää niin tämä voi olla mun juttu! Jos tämä tuote on hyvä niin kokeilen sarjaa enemmänkin. Alehinta 16,26 e. 

Ostoslistalla on ollut pitkään Indeed Laboratories Nanoblur Instant Skin Blurring Cream eli kulttimaineessa oleva ihoa tasoittava primervoide. Tämä tekee ihosta uskomattoman sileän tasoittaen ihohuokoset, kiillon ja epäpuhtaudet. Lupaa mattapintaisen ja virheettömän lopputuloksen. Tämä Nanoblur voide oli pääsyy tilaukseen ja nyt sen löytää alehintaan 17,20 e. 

Hyödynsitkö sinä Oletkauniin kesäalen? Tai onko kokemusta mistään noista tuotteista?

sunnuntai 6. heinäkuuta 2025

Puhelimesta napattua #kesäkuu

Kesäkuussa mulla oli kesäloma niin nyt onkin lomasisältöä luvassa tänne :) Töihin on jo palattu, onneksi lyhyemmällä viikolla mutta työkavereita oli jo ikävä, ja kiva nähdä heitä joten töihinpaluu sujui hienosti :)

Kipari

Huuhkajankierros

Kotaharju

Eka reissu oli Rautavaaran suuntaan. Kiipesimme Kiparin näköalatorniin, sieltä ajettiin Huuhkajankierrokselle melko lähelle ja kotimatkalla pysähdyttiin Kotaharjun torniin Sonkajärvelle. Kaikissa paikoissa oli laavut sekä vessat. 

Kiparin metalli ritiläportainen torni jopa vähän pelotti ja kävelyreitti maastossa ylös oli osittain raskas vaan ei pitkä. Huuhkajankierros oli ehkä parhaita luontopolkuja jossa olen käynyt. 6 km pituinen ja helppokulkuinen. Kotaharjun torni oli korkein mutta helppoportainen myös koiralle leveiden puuportaiden ansiosta. Hippua tosin pelotti mennä ylös ja tulla alas. Pelkää liukkaita portaita. Kotaharjulla on myös 2 km luontopolku johon osattiin eksyä tottakai, mutta ihana ja hyvin varusteltu kota jossa tehtiin pyttipannu koko päivän kestäneen retken päätteeksi. 

Voi Hippu -tyttöä kun se pelkää lääkäriä! Se yrittää aina ovella karkuun, tai piiloutuu penkin alle. Mulla oli varattu hammaskivenpoisto aika kunnalliselle eläinlääkärille Vieremälle. Puhelimessa oli kyselty lääkitykset yms. Mentiin sinne ja aloitettiin homma lääkärin haastattelulla. Kyseli astmasta ja yskimisestä, kunnes totesi ettei uskalla nukuttaa Hippua. Ei ole lisähappi mahdollisuutta tai mahdollisuutta elvyttää jos jotain tulisi. Tottakai se rupesi ärsyttämään kun oli aika varattu ja 40 km suuntaansa sinne ajelin, mutta toki haluan tulla koiran kanssa kotiin joten soitin uudelle Iisalmelaiselle yksityiselle klinikalle onko siellä mahdollisuudet lisähappeen. 

Olihan siellä joten sinne varattiin aika tarkastukseen. Jossa ensin käydään Hipun tilanne läpi ja katsotaan suuhun mitä tehdään. Rupesi jo itseä huolestuttamaan että miksi se muuten yskii vaikka lääkitys on, ja onko sillä kaikki hyvin. Olenko huono koiran omistaja ja onko lääkärit määränneet huonoa lääkettä. Kun niin hemmetin kallis tuo astmalääke että tingin sitten omasta terveydestä että saan koiralle ostettua lääkettä. 
Sydän kuunneltiin eikä ollut sivuääniä joista yskiminen voisi johtua. Eikä seniorin suussa ollut välitöntä hammaskivenpoiston tarvetta, joten siirrettiin aikaa syyskuulle jolloin heille olisi tullut röntgen, ja voimme kuvata suun. Yksi ien vähän vuotaa ja yhdessä hampaassa kiillevaurio. Mutta tuli kehut miten on hyvin hoidettu ja monella nuoremmalla koiralla on pahemmassa kunnossa suu. Eihän kaikki pese koirien hampaita, onneksi me opeteltiin se pienestä pitäen ja nyt siitä on hyötyä.


Seuraavana päivänä Hippu joutui trimmaukseen, mitä se myöskin vihaa yli kaiken. Se itkee, piipittää, mököttää ja lopulta luovuttaa. Hirmu kärsimys hänelle mutta kun se on pakko tehdä. En selviä itse hormoniturkin kanssa. Rakastan kun koirasta tulee ihan erituntuinen, turkki on käyty läpi ja poistettu huopunut pohjavilla. Turkki tuoksuu hyvältä ja kiiltää. Mahanalus ajeltiin paljaaksi nyt ensimmäisen kerran koiran elinaikaan, ja sanotaanko näin että mikäpä hyöty siitä oli kun ei helteitä ole liiemmin ollut :D taitaa keretä kasvaa takaisin ennenkuin helteitä tänä kesänä saadaan...eipä sillä että niitä kaipaankaan. 


Tuli myös käytyä Kuopiossa pariin otteeseen. Itseasiassa neljäkin kertaa. Ikeasta hain uuden keittiönpöydän ja rakastan tätä! Eteiseen ostin myös kaapin mutta se odottaa kasausta, veli hoitaa sen.


Sitten tapasin ystävää, käytiin Matkuksessa ja syömässä Mäkkärissä joka on joka reissun kohokohta ;) Reissusin myös Jyväskylässä, ja juhannuksena olin Vieremällä raveissa. Se oli hauska kokemus! 


Kokonaisuudessaan paras loma vuosiin! Oli niin paljon tekemistä, sosiaalista elämää ja menemistä. Luin paljon hyviä kirjoja, tai noh paljon ja paljon mutta nopeammin kuin yleensä. Yellowstonen 5.kaunis tuli katsottua ja se oli ainut television tuijotus loman aikana.

Miten sinun kesäkuu meni, entä mitä teit juhannuksena?


keskiviikko 2. heinäkuuta 2025

Kesäkuun loppuneet tuotteet

Ihanaa keskikesää! Ja hyvänen aika miten vähän loppui tuotteita, mikä minua vaivaa :)) onneksi loppukuuta kohti jotain tyhjentyi niin sai postauksen tehtyä...

Ihonhoito

Hwarang Bellflower Cleansing Balm
Epäsuosittu mielipide, en kyllä oikein tykännyt tästä. Ei niin sulava ja hyvin meikit liottava kuin Clean It Zero. Piti käyttää aika paljon ja silti hangata naamaan että lähti sulamaan. En ehkä ostaisi toiste...3/5

Pure & Care Hydrogel Eye Mask Ultra Crystal
Näissä lapuissa oli hentoa vaaleanpunaista glitteriä, mutta eipä ne mitään hoidollista ominaisuutta tuo tähän lisää. Jääkaapissa kun säilyttää ja aamuisin heittää kasseille, ai että se tuntuu kivalta! Silmänalusiho toivottavasti siliää ja silmäpussit pienentyy. Nämä ei hoida mutta viilentää, halpoja Normalissa...nyt en ole uusia ostanut kun mulla on parempia odottamassa vuoroaan, mutta toki joskus hankin näitäkin. 3/5

Laneige Lip Sleeping Mask Grapefruit
On todellakin niin hyvä kuin kehutaan! Kosteuttaa koko yön ajan, ei ärsytä huulia tai tule mitään näppyjä huuliin. Olen huomannut että välillä menthol tai hunaja huulinaamiot/rasvat tekee ihme näppyjä huuliin ( ei herpes ). Tämä olisi ihana hankkia uudestaan mutta raaskinkohan :)) muutamaa Smuutin Lip Maskia pitäisi kokeilla tässä välissä, olisko ne yhtään tämän veroisia? 5/5

Beauty Of Joseon Revive Serum Ginseng & Snail Mucin Serum
Väsyneen ja samean ihon seerumi. Sisältää ginseng -uutetta ja etanalimaa. Ihan kiva mutta en ostaisi toiste. Muovipullo on jotenkin halvan oloinen eikä seerumi ollut vaan ihan mun juttu. Alkuun olin tosi innostunut BOJ sarjasta mutta en olekaan sitten tykännyt, ei tuotteissa vikaa ole mutta en vaan innostu. Tämä imeytyi hyvin aamuin illoin, toimi myös meikin alla, mutta jos iho silti tuntuu kuivalta eikä loista seerumin jälkeen niin ei silloin vaan iske. 3/5

Somme Institute Transport Exfoliating Glycolic Acid Pads
Ihoa kuorivat kehutut lappuset mutta onko nämä mulle jotenkin liikaa? Kun nämä kirveltävät niin eihän se hyvä merkki ole. Kesä on ainut vuodenaika jolloin uskallan tälläisiä käyttää kun iho on rasvaisempi. Mutta nyt iho ei tunnu hyvältä, kutittaa ja kirvelee. En tiedä onko se tuo aurinko kun aurinkoihottumaa on käsissä ja jaloissa. Luovun siis näistä, harmittaa mutta en halua pilata ihoani joka on välillä jopa kivannäköinen hyvillä tuotteilla. 1/5

Beauty Of Joseon Relief Sun: Rice + Probiotics SPF50
Valitettavasti myös tästä on luovuttava :/ tykkäsin tästä alusta, imeytyi hyvin meikin alle mutta. Aloin huomata iholla epämääräisiä näppylöitä ja epäpuhtauksia. Tämä rupesi jotenkin tuntumaan siltä ettei tee mieli käyttää. Mietin tekeekö tämä näppyjä koska jotain sen suuntaista olen kuullut. Testasin sitten tätä yksi aamu ihan ajan kanssa ja kyllä vaan naamaa rupesi heti jotenkin kihelmöimään ja tuntuu että ihoa pitäisi saada rauhoitettua. En siis halua käyttää tätä enää, harmi sinällään että hukkaan menee! 1/5

Kueshi Tropical Body Butter
Kivan trooppiselta tuoksuva hyvin levittyvä vartalovoi. Harvoin käytän vartalovoiteita, lähinnä vaan sääriin sheivailun jälkeen kun raavin ne muuten rikki. Glossyboxissa tainnut tulla, en kyllä itse edes vartalovoiteita osta kun niitä jostain aina kertyy :) 3/5

Nike A Sparkling Day Deodorant
Perusdödö, ihan kivalta tuoksui mutta tuskin ostan toiste...3/5

LuluLun Pure Everys Sheet Mask
7 kangasnaamiota sisältävä pakkaus. Tämän sain Noben joulukalenterissa. Pidin näistä eikä tympinyt käyttää monta samanlaista putkeen, toinen homma olisi ollut jos naamiot olisi ollut huonoja. Joskus illalla meikinpoiston jälkeen kasvoja jotenkin kirveltää, johtuuko se auringosta? Tuntuu että iho on ollut vähän outona. No kuitenkin, tämä rauhoitti ja tuntui tosi ihanalta! Naamiot pysyi kosteina loppuun asti pakkauksessa joka oli helppo avata ja sulkea. Voisin ostaa toiste jos olisi esim. hyvässä tarjouksessa. 5/5

Esfolio Collagen Sheet Mask
Edullinen ja hyvä kollageeni kasvonaamio. Jätti ihon kimmoisaksi ja kosteutetun oloiseksi. Pirteä tuoksu mutta ei suosikkini näistä, en ostaisi toiste. 4/5

Nivea Cellural Luminous Antidark-Spot Serum
Pitäisi muistaa että myös kaupasta saa seerumia jos sellaista tarttee :) Pidin tästä, mukavan tuntuista, tuttu Nivea tuoksu. Voisin jopa ostaakin koska eikös tätä sarjaa ole kehuttu? 

Evolve Daily Renew Facial Cream
Joku päivävoide, mukavan tuntuinen ja tuoksui kivalta. En ole kuitenkaan innostunut ostamaan, näytepussin perusteella vaikuttaa tylsältä sarjalta? Huomaatteko mikä vaikutus ulkonäöllä on ostohalukkuuteen? 

Hiukset

Oribe Magnificent Volume näytteet
Piti googlettaa mikä merkki tämä on. Joku kallis! En ole volyymia kaipaavaa kohderyhmää, mutta shampoo oli ihan okei, hoitoainetta näytteessä oli liian vähän joten tukka oli vaikea selvittää. En tykkää pullojen rumasta ruskeasta ulkoasusta jota myös näytepussi on. Voimakas tuoksu, ei kovinkaan hyvä joka jäi hiuksiin tuoksumaan, ei jatkoon. 

Garnier Fructis Repairing Papaya Hair Food
Minä tykkään näistä. Kosteuttavat ja selvittävät tukan hyvin pikanaamiona suihkussa. Edullisia Tokmannin tarjouksesta ostettuna :) 5/5

Meikit & Kynnet

Maybelline Lasting Fix Make-Up Setting Spray
Edullinen ja hyvä, olen ostanut tätä 7 eurolla Normalista. Kiinnittää meikin ja pitää sen mattaisena. Hankin kyllä uudestaankin kun tulee halvalla eteen :) 5/5

Duo Brush-On Adhesive
Todella hyvä liima Ikilalon ripsille. Helppo käyttää ohuen siveltimen ansiosta, ripset kiinnittyvät helposti moneksi päiväksi ja lähtevät pois ottamalla ripsistä kiinni ja avaamalla silmät. Liima on venyvää ja joustavaa. Loput rippeet pois Garnierin silmämeikinpoistoaineella. Tämä liima on ollut ehkä puolisen vuotta käytössä niin nyt vähän paksuuntunut, joutaa pois. On vaaleaa väriltään ja ehkä hieman erottuu mutta annostelu on helppoa, onnistuu laittaa vähän. 5/5

Herome Nail Hardener Extra Strong
Tykkään käyttää nyt tätä. Ei koveta kynsiä liikaa. Toivottavasti kynnet saa nyt lomalla kevätä ja vähän vahventua. On ne toki paremmassa kunnossa kuin talvella ;) 5/5

Alverde Nagelpflege Creme  
Huippu kynsinauhavoide kivalla tuoksulla, ja nopeasti imeytyvällä sopivan rasvaisella koostumuksella. Kynsinauhavoidetta olisi kyllä hyvä käyttää erikseen, tämä pieni tuubi oli näppärä eikä tuote kuivunut ennen aikojaan. 5/5

Oliko tuttuja mukana? Onko teillä kesällä tälläistä kirvelyä kasvojen iholla tai aurinkoihottumaa?