keskiviikko 18. kesäkuuta 2025

Kymmenen kesäistä kysymystä

Anne Jennikan blogista nappasin tämän haasteen, ja mikä onkaan parempi aika tähän vastata kuin kesäloma :) nyt sitä ollaan siis heinäkuun alkuun saakka. Pieniä haasteita on ollut tähän bloggaamiseen eikä postauksia ollut luonnoksissa, mutta toivon että olisi tässä vapaalla aikaa kirjoitella. Keittiön pöytä puuttuu ja on vähän kurjaa tässä kohvalla selkä kyyryssä naputella. Huomasin heti että se vaikuttaa intoon tehdä tätä. Toinen homma on tämä tietokone, naurakaa vaan jotka ymmärrätte tästä enemmän mutta tämän koneen olen hankkinut ennen Hippua....tässä tulee nyt vastaan tämä Windows homma eli pitää hankkia uusi kone. Pelkästään blogia varten, en tee sillä muuta joten suositelkaa jotka ymmärrätte näistä enemmän! Mahd halpa ja hyvä tottakai ;)¨

Mutta tässä kesäiset kysymykset. Keskikesässä kun ollaan, ei voi kyllä uskoa...

Minkälaisia odotuksia on kesälle?

Toivon ihanan lämpimiä kelejä mutta en hellettä. Toivon saavani tehdä kivoja reissuja mukavien ihmisten kanssa, ja saavani viettää aikaa läheisten seurassa. Tehdä kivoja shoppailuja ja olla vaan rennosti.

Matkailu kotimaassa vai ulkomailla? 

Kotimaassa. En kaipaa niin ulkomaille eikä ole nyt varaakaan. Ehkä joskus jos löytyisi se matkakumppani ;) suomessa on niin paljon ihania paikkoja, paljon nähtävää ja koettavaa. Joskus myös ihan pikkurahalla, kaiken ei tarvitse olla kallista.

Päivä rannalla vai huvipuistossa?

Ei ehkä oikein kumpikaan, rannalla olemisesta en pidä yhtään, hyi helle ja kuumuus. Huvipuisto...no ehkä joku possujuna mutta en mihinkään laitteisiin uskaltaisi. Joku eläintarha kiinnostaa enemmän. 

Miniloma mökillä vai kaupungilla?

Jos olisi mukavaa seuraa niin sitten mökki. Jos siellä on sisävessa. Kaupungissa muuten jos voisi olla kivassa hotellissa vaikka, katsella nähtävyyksiä ja käydä syömässä hyvää ruokaa. 

Ravintolaan vai ulos piknikille?

Pidän molemmista. Ehkä kuitenkin enemmän piknikistä tyyliin makkaranpaisto nuotiolla. En ole ihminen joka haluaa peitolle istumaan puistoon juomaan skumppaa. Olenpas minä nyt vastahakoinen vähän joka asiaan ;)

Mekko vai shortsit? 

Mekko. Mulla ei taida olla kuin yhdet shortsit, niitäkin arkailen kun koen jalat paksuiksi ja polvet rumiksi. Mekot on vaan kivoja kun ne peittää kilot ja rumat jalat :)) ja niissä on kiva olla helteellä!

Herneet vai mansikat? 

Pidän molemmista mutta kyllä mansikat kuuluu kesään. Ei vaan tule ostettua kun ei enää ole pakastinta ja ne on tarkoitettu nykypäivänä vaan rikkaille herkuksi.

Lavatanssit vai festarit?

Kauhistuttava ajatus jotkut festarit ja ihmispaljous! Lavatanssit taas miellyttää enemmän, saisi laittaa ihanan mekon päälle, kuunnella hyvää musiikkia ja tanssia. Tässä vaan puuttuu se tanssitaito mutta kyllä vanhat kunnon lavatanssit olis mun juttu. Olispa ymmärtänyt aikoinaan Jorma Kääriäisen & Agentsin, Topi Sorsakoski on tietysti ollut paras Agentsin laulaja mutta olisin Jorman keikalle halunnut kyllä. 

Suomenlinnaan vai Korkeasaareen?

Kummassakaan en ole käynyt mutta haluaisin. Suomenlinna kiinnostaisi enemmän. Harmi vaan kun täältä on matkaa ja se lähteminen on vaikeaa. Mutta ehkä joskus Suomenlinnaan ainakin :)

Alppiruusut vai auringonkukat? 

Pidän enemmän alppiruusuista ja joskus mulla on ollutkin. Huonolla menestyksellä...

Mitä lomasuunnitelmia teillä on? Miten aiotte viettää Juhannusta?




sunnuntai 15. kesäkuuta 2025

Parhaat violetit luomivärit

Heippa! Tuli sitten vahingossa pieni tauko tännekin, kesäloman alku näköjään vaati veronsa ;) oli vaan kaikenlaista, ei postauksia valmiina mitään mutta onneksi luonnoksia kylläkin :) lomalla on aikaa kirjoitella joten kaikkea kivaa on tulossa!

Tämän postauksen työnimi oli "Parhaat violetit luomiväripaletit", mutta en mä osannut sellaisia valita kun ei mulla ole! Siis on hyviä violetteja luomivärejä mutta osassa paleteista on muutakin, tai osa on yksittäisiä nappeja. Tässäpä siis parhaat violetit luomivärit ja parit meikit :)

Lethal Cosmetics Nightflower
Tämä on kokonaisuutena loistosetti kylmälle iholle. Lethalilla ei oikein ole muita kylmiä paletteja tai aina on mukana joitain sävyjä joista en tykkää. Onhan tässäkin sävyjä joista en oikein välitä, mutta pääosin kivoja violetteja, sini- ja punapohjaisia. Jos haluat pompauttaa vihreät silmät esiin niin teen sen tällä paletilla :) Tässä meikissä yhdistelin paletin violetteja UD Tonicin kanssa. Ripset LaShh Volume M Easy 12 mm.

Jeffree Star Mini Breaker
Tätä palettia minä rakastan yli kaiken! Tässä on jokainen väri sellainen jota käytän, tykkään ja sopii mulle. Mutta ihan parasta on nuo violetit, Oral on parhain ja eniten käytetyin sävy. Se on hiukan tuon Tonicin tapainen ja oikeastaan ainut dupe mitä mulla on. Ripsukat on Ikilalo 102 Hypnotic Hybrids, pituus 11-16 mm. Omaan makuun liian pitkät, tämä on oma muistiinpano että muistan jatkossa tehdä kerrostetummat ja lopettaa ulkonurkkaa aiemmin.

Urban Decay Ultra Violet
Tätä palettia olen kyllä käyttänyt paljon, ja joku päivä sen pannutan. Mitenkäs sitten suu pistetään? Ultra Violetissa on monta suosikkisävyä, tai oikeastaan koko paletti on hyvä vaikkakin käytän violetteja eniten. Tämä on paletti jonka valitsen kun haluan näyttää hyvältä, se korostaa vihreitä silmiä ja sopii viileälle iholle. 



Urban Decay Tonic
Jos minä olisin aikoinani älynnyt miten upea tämä on, olisin ostanut tätä toisen jemmaan! Mulla ei ole toista samanlaista sävyä paitsi tuo Mini Breakerin Oral. Se on tosi lähellä. Tämä on vaan maailman paras luomivärisävy minulle. Viileä hohtava duochrome sinivioletti. Sellainen sinipohjainen sävy. Jos tiedätte tälläisen sävyn niin kertokaa :))

Myös Jeffree Starin Scorpiossa on hyviä violetteja, mutta kyllä kuulkaas se on niin että pelkkää violettia palettia mulla ei ole. Hankkisin jos hyvä tulisi vastaan! Violetti on mulle "se" luomivärisävy :)

Mitä ihania violetteja sulta löytyy? Osaatko suositella Tonicin tyylistä sävyä?

keskiviikko 4. kesäkuuta 2025

Testissä Beauty Of Joseon

**Mainoslinkki

Heippa! Minulta on kyselty kokemuksia **Beauty Of Joseon tuotteista ja koska olen nyt niitä testaillut, on jotain kerrottavaakin. Yleensä ostan eri merkkejä vähän sitä sun tätä, ja sitten mielelläni testailisin kaikkea samaan aikaan että saisi muodostettua mielipidettä sarjasta yleisesti. BOJ sarjan testaaminen meni tähän alkukesään koska mukana on aurinkosuojavoide. Kerrankin ratsastan muodin huipulla koska tämä voide vissiin on parasta bestiä!

Beauty Of Joseonia olen ostanut Prismasta ja Bearelista. Mulla on sarjalta seerumi, kasvovesi, retinol sy-voide ja aurinkosuojavoide.

**Revive Eye Serum, ensimmäinen testaamani merkin tuote. Mulla ei ole ollut mitään retinolia joten tällä oli turvallista aloittaa kokeilu. Mietohan tämä on, kosteuttaa tosi hyvin ja toimii meikin alla tai illalla. Tämä ei tuoksu oikein miltään, kuten ei muuten muutkaan merkin tuotteet. En vielä osaa sanoa ostaisinko tätä toiste, mutta ei tämä huono ole, toisaalta en nähnyt tällä mitään välittömiä tuloksiakaan. Voi käyttää myös koko kasvoilla. 

**Relief Sun: Rice + Probiotics SPF50, tämä oli ensimmäinen hankkimani sarjan tuote mutta testaaminen meni tälle kesälle. Tunnustan että olen todella huono käyttämään aurinkosuojaa :( koska kaikki kokemukset on olleet niitä rasvaisia, meikin alla lilluvia voiteita jotka kiiltää naamalla. Koen että päivävoide kertoimella ja meikkivoide ovat suojanneet tarpeeksi, käytän myös aurinkolaseja enkä yleensäkään viihdy auringossa. Olen se musta huppari päällä varjossa istuja :)
Tämä riisiuutetta, niasiiniamidia ja vihreä tee uutetta sisältävä aurinkosuojavoide on kuitenkin ollut kiva. Sujahtaa meikin alle eikä ainakaan nyt alkukesästä ole tuntunut liian rasvaiselta. Tätä on kehuttu todella paljon ja minua miellyttää tässä tuo korkea suojakerroin. Miellyttävä käyttää kertakaikkisesti! Suosittelen kokeilemaan. Testaan myös muita sk -voiteita tänä kesänä ja sitten päätän mikä on sellainen jota ostaisin uudelleen.

**Green Plum Refreshing Toner AHA + BHA, luumu- ja mung -pavun uutteita sisältävä kasvovesi, jossa myös pienet pitoisuudet glykoli - ja salisyylihappoja. Ihanan mieto kasvovesi virkistämään kasvoja aamuisin ja viimeistelemään meikkien puhdistus. Sopii hyvin rasvoittuvalle ja sekaiholle kuorivan ominaisuuden takia. Tätä en ole vielä kovin pitkään käyttänyt mutta kuoriva kasvovesi on tuote jonka pidän rutiinissa mielelläni mukana, etenkin kesäaikaan.

**Revive Serum: Ginseng + Snail Mucin, väsyneen ja samean ihon seerumi joka sisältää ginseng -uutetta ja etanaseerumia. Hieman yllätyin pullosta joka onkin muovia, ja vie hieman elämyksellisyyttä tuotteesta. Lasipullo olisi ylellisempi. Tässä seerumissa on etanatuotteiden hyödyt ilman limaisuutta, seerumi on mukavan paksua ja kosteuttavaa. Seerumia mulla kuluu paljon enkä mielelläni osta älyttömän hintavia tuotteita. Tässä on kiva hinta -laatusuhde ja näitähän on erilaisia mistä valita omalle iholle sopiva.

**Centella Asiatica Calming Mask, yksi ihanimpia kangasnaamioita! Kokeilisin mielelläni muitakin heidän kangasnaamioitaan, jos sellaisia on. Todella rauhoittava ärtyneen ja kuivan ihon sheet mask, joka asettuu kasvoille kuin toinen iho. Vähän hintava kappalehinnaltaan, etenkin jos haluaisi ostaa usemman, mutta silloin tällöin tämä tulee napattua kauppareissulla mukaan. Rohtosammakonputkiuute on kiva ainesosa kangasnaamioissa, etenkin kesällä tuntuu rauhoittavalta hikisellä iholla. Hyaluronihappo tuo kosteutta iholle ja sitähän aina kaivataan.

**Beauty Of Joseon tuotteita tilaan Bearelista, kuten myös lähes kaiken muun K-Beautyn. Merkin hintataso on mielestäni melko edullinen tuotteiden laatuun nähden. Tämä ei ole noussut minun suosikkimerkikseni mutta toisaalta vanhoja suosikkeja on vaikea päihittää. Tykkään kuitenkin kokeilla eri merkkejä ja somehittejä on vaikea vaan ohittaa. Pidän myös siitä että näitä tuotteita voi bongata ihan ruokakaupasta, edulliseen hintaan. Ihana kun korealainen kosmetiikka alkaa olla nykypäivää ja helposti saatavaa!

Oletko sinä kokeillut Beauty Of Joseonia?


sunnuntai 1. kesäkuuta 2025

Toukokuun loppuneet tuotteet

Siis apua, mukavaa toukokuun loppua ja kesäkuun alkua!! Nyt kyllä loppui aika laihasti tuotteita. Mistähän lie johtuu...ja voi vitsit, möin muuten keittiönpöydän enkä ole saanut uutta tilalle! Tajusin sitten että siinä meni minun kuvauspaikka :)) no ehkä uusi kiva pöytä löytyy. Saa suositella jos tiedät mistä löydän pienen näppärän pöydän! 

---------------------------

Ihonhoito

The Saem Jeju Fresh Aloe Toner
Rakastan tätä sarjaa!! Täydellinen iholleni! Kosteuttaa ja tuntuu rauhoittavalta. Tuoksuu kivalta. Tämä kasvovesi oli ihana viimeistelemään ihonpuhdistus tai aamulla virkistämään kasvoja. Ostan kyllä uudelleen melko varmasti! 5/5

Ziaja Coconut & Orange Vibes Shower Gel ( saatu/mainos Face Helsinki Oy )
Kivan tuoksuinen suihkugeeli, ei liian kookoksinen. Voisin jopa ostaakin! 5/5

Lumene Valo Nordic-C Glow Boost Essence
Siis joskus aikoinaan olen tästä tykännyt mutta nyt tämä oli ihan jaskaa! Ei vaan tunnu kosteuttavalta vaan iho oli rutisevan kuiva. Ehkä toi sellaista glow`ta iholle mutta ei tää mun juttu ollut, kuten ei Lumene yleensäkään. 2/5

Pure & Care Hydrogel Eye Mask Ultra Gold
Niin parasta laittaa aamulla jääkaapista tälläiset silmien alle. Poistavat turvotusta, silmäpusseja ja väsynyttä ilmettä. Uudet jo avattu. Nämä ei ole erityisen hoitavia eikä ihmeellisiä mutta halpoja, näitä tarttuu aina Normalista mukaan :) 3/5

Molton Brown Heavenly Gingerlily Bath & Shower Gel
Tykkään näistä! Iholle jäävät vahvat tuoksut. Nyt olen ollut taas töissä paikassa jossa on hajusteet kielletty. Sain noottia vahvasta tuoksusta vaikka mulla oli vaan roll-on kainalossa ja suihkutettava dödö myös. Ei hajuvettä. Olin monta päivää laittamatta hajuvettä niin kylläpä rupesi haistamaan tuoksut ihmisistä. Erotti selvästä eri tuoksut. Ja siis siellä hajustettomassa paikassa :)) ei ne kiellot koske kaikkia. Mutta käytän tälläisiä kotona, en rupee kokonaan tuoksuton olemaan! 5/5

Rexona Biorythm 48h Anti-Perspirant
Luottodödö joka ei sotke vaatteita ja pitää hien hajut poissa. Tämä ei ollut lempparituoksu, ei huono mutta en ostaisi toiste. 4/5


Masque Me Up Snail Face Mask
Ihana anti-age naamio! Nämä on kyllä hyviä naamioita Normalista. Maksavat vain 1,60e ja toimivat kuten pitääkin! Ostan lisää kunhan käyn...etananaamiot on aina lemppareita. 5/5

Masque Me Up Pomegranate Face Mask
Myös tämä oli ihana, tuoksui kivalta ja kosteutti ihon pitkäkestoisesti. Istuu tosi hyvin ja kangas on miellyttävää. Normalissa on huonompiakin naamioita, nämäkin on kyllä valikoiman parhaita! 5/5

Masque Me Up Rose Hip Face Mask
Oi tää oli ihana! Niin nätti pakkaus ja ihana tuoksu!! Kosteutti hyvin, näitä kyllä ostan lisää. 5/5

Mizon Joyful Time Cucumber Mask
Rakastan näitä Mizonin naamioita! Niin hyvin istuvia, menevät myös sy-iholle. Ihanat tuoksut ja "maut". Parhaita sheet maskeja, voisin ostaa jostain tarjouksesta taas ison pakkauksen. 5/5

Balea Aqua Tuchmaske
Kivan virkistävä raikas tuoksu ja ihanasti kosteuttava fiilis. Iho oli megakuiva kun hujahti ihoon hetkessä. Näitä sheet maskeja olen voittanut Dzinnin arvonnassa ja harmittaa käyttää pois, kun ei uusia saa tilalle. Kaikkea uutta ja erilaista on mukava käyttää :) 5/5

Isana Vitamin C & Koffein Tuchmaske
Tämä ei ollut niin kivan kosteuttava kuin tuo toinen, mutta ei todellakaan mikään huonokaan. Virkisti ja herätti naamaan eloon :)) 4/5

Parit näytteet
Purito aurinkosuojavoide oli mukavat kevyt ja äkkiä imeytyvä. Dewytreen kasvovesi ja kevyt voide vaikuttivat kivalta, mutta ei suoranaisesti tullut ostohimoja.

Hiukset

L`oreal Metal DX Shampoo
Luottotuote blondille. Pitää värin kirkkaana ja poistaa liiallista tummuutta jota mulla kertyy helposti. Ainut että poistaa myös väriä palkeista, mutta ei se haittaa. Mä haluaisin kokeilla myös Four Reasonsin vastaavaa, mutta ei ole tullut nettikaupoissa vastaan. Pitäisi vähän enemmän tutkailla ihan kauppojen valikoimaa ja Emotionia. Tulee vaan tosi vähän pyörittyä kivijalkamyymälöissä kun kaupassakin käy vain pakon edessä. 5/5

Biozell Color Tech Silver
Intensiivinen sävyte hopean sävyssä. Nämä on kyllä besteistä bestein, toimivat ja tuovat sävyä. Pesen Olaplexin hopsushampoolla, annan vaikuttaa 15min, sitten tämä päähän ja annan olla saman ellei enemmän ja onpa makea tukka, viileää vaaleaa hopsua ja ruskeaa. Kukaan ei varmaan saanut tästä selvää mutta mitäpä näitä Biozelleja muihin vaihtamaan kun toimivat niin hyvin. Soft Ice ja Silver on viileän blondin sävyjä, Pearl kans kiva. 5/5

Meikit & kynnet

Ikilalo Intense Illusion 203 Orchid Purple
Nämä olisi saaneet olla intensiivisemmän violetit niin ostaisin lisää. Nyt nämä oli aika vaisut ja vaaleat. Kyllä multa monesti kysyttiin onko sulla violettia ripsaria ja huomasin ihmisten tuijottavan, etenkin jos on sinisillä ja violeteilla tehdyt ripset. Vihreät silmäthän näytti ihan utopistisilta näiden kanssa. Näitä jäi vähän lojumaan ja loppuja käyttelin yhdessä mustien ripsujen kanssa. Tuli aika hienot niinkin! Värilliset ripset on siis hauska idea ja ostan sinisiä ainakin uudelleen, ehkä näitäkin mutta toivoisin tulevat pre-cut uutuuksina, koska onhan nämä vanhanmalliset ohuet ripsinauhat ihan sairaan hankalia ja ärsyttäviä leikellä! 3/5

Ikilalo Long Weekend 121 Jet-set Ready Babe
Valmiiksi leikatut pre-cut ripset eli jo neljästä palasta rakennat ripsukat. En palaa enää siihen vanhaan leikkaa, liimaa, askartelepaskartele systeemiin. Kampaajakin kehui näitä että wau mitkä ripsukat! 106:n jälkeen mun suosikki Ikilalo malleista ja mä siis tykkään näyttävästä, en luonnollisesta. Nämä ei ole luonnollista nähnytkään ja näillä saa upean lopputuloksen, mutta sillähän näitä käytänkin kun haluan näyttää extralta. Loistavat raskaille luomille ja pienille silmille. Ainut että silmälasit jää käyttämättä, en voi pitää ripsien kanssa koska 14mm pituus hankaa linsseihin :D kyllä on naisilla suuret nämä murheet...mutta ulkonäkö ennen näköä ;) 5/5

Niré meikkisivellin
Goodieboxissa tullut sivellin, toinen pää antautui jo aiemmin ja nyt irtosi toinenkin. Näkemiin. 2/5

X-tra kynsilakanpoistoaine
Ihan parus jees, tulee ostettua kaupasta mukaan kun S-kaupan asiakas olen eikä muuta hyvää myydä. 4/5

Mitä sulla loppui toukokuussa?